Lek Ozempic – podstawowe informacje
Ozempic to lek przeznaczony do podskórnych wstrzyknięć, który działa poprzez obniżanie stężenia glukozy we krwi. Jego stosowanie zalecane jest dla osób z rozpoznaną cukrzycą typu 2, u których dieta i ćwiczenia fizyczne nie przyniosły odpowiednich rezultatów w kontrolowaniu poziomu cukru.
Lek należy stosować jedynie na wyraźne zalecenie lekarza. Występuje również pod nazwą Saxenda i Semaglutyd.
Ozempic – działanie
Lek Ozempic zawiera substancję czynną zwaną semaglutyd. Jest to związek należący do grupy peptydów GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu-1). Hormon GLP-1 jest naturalnie produkowany przez jelito cienkie w odpowiedzi na spożyty posiłek. Działa on poprzez stymulację komórek beta trzustki do zwiększenia wydzielania insuliny, co umożliwia przetransportowanie glukozy do tkanek.
Semaglutyd reguluje poziom glukozy we krwi, a co za tym idzie, jego stosowanie może również przyczyniać się do utraty nadmiernej masy ciała. Ze względu na ten efekt, w Stanach Zjednoczonych, Ozempic jest również stosowany jako środek do leczenia otyłości.
Jak dawkować Ozempic?
Lek ma postać roztworu do wstrzykiwania podskórnego i jest dostępny w trzech, różnych dawkach: 0,5 mg, 1 mg i 2 mg. Aby uzyskać kontrolę nad poziomem cukru we krwi, preparat należy podawać podskórnie raz na tydzień w takie obszary ciała jak: przednia część uda, ramię lub brzuch.
Dawka początkowa wynosi 0,25 mg raz na tydzień przez cztery tygodnie. Po tym okresie można zwiększyć dawkę do 0,5 mg. Maksymalna dawka leku to 1 mg.
Ozempic – skutki uboczne stosowania leku
Stosowanie leku Ozempic może powodować występowanie niepożądanych efektów. Najczęściej występujące to:
- wymioty,
- nudności,
- biegunka,
- małe stężenie cukru we krwi,
- uczucie silnego głodu,
- zmiany widzenia,
- senność.
W razie wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.