ANDROGEL (Transdermalny testosteron)

AndroGel jest transdermalnym kremem testosteronowym.

To oznacza, że mamy do czynienia z przezskórnym systemem terapeutycznym (w skrócie TTS). Preparat ma postać kilkuwarstwowego plastra nasączonego lekiem. AndroGel używany jest w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), a zwłaszcza w terapii zastępczej testosteronem (TRT). W ostatnich latach ta wersja hormonu stała się jedną z najpopularniejszych form TRT, właśnie ze względu na sposób jej stosowania.

Użytkownik po prostu rozściera krem na skórze raz dziennie i to wszystko. Niewątpliwie jest to mniej uciążliwe niż wstrzykiwanie testosteronu, ale nie zawsze równie skuteczne. AndroGel i podobne kremy testosteronowe zadziałają u wielu mężczyzn, ale niektórzy będą potrzebować iniekcyjnego testosteronu.

Funkcje, cechy: AndroGel

Stanowi syntetyczną wersję podstawowego męskiego androgenu testosteronu. To idealna replika niezbędnego hormonu produkowanego przez organizm. Można go sklasyfikować jako wodno – alkoholowy przezskórny żel testosteronowy, a jako testosteron jest anaboliczno – androgennym sterydem. AndroGel służy głównie do leczenia niskiego poziomu testosteronu, aby zrozumieć jego działanie trzeba wiedzieć z czym się wiąże niski poziom testosteronu. Na niski poziom testosteronu lub inny rodzaj pokrewnego niedoboru androgenów cierpi wiele milionów ludzi na całym świecie.

Hormon testosteronu ma wpływ na nasze funkcje fizyczne, seksualne, a nawet psychiczne. Każdy z tych obszarów może ucierpieć jeśli poziomy są niskie, a jeśli takie pozostaną, negatywne efekty mogą się spotęgować. Objawów niskiego testosteronu jest wiele, a dobrym wskaźnikiem są w tym przypadku badania krwi. Początkowo AndroGel miał stężenie 1 % i był dostępny w saszetkach 2,5 g oraz 5 g. To dawało 25 mg i 50 mg testosteronu na aplikację.

Formy te są nadal dostępne na rynku, ale związek jest teraz dostępny także w stężeniu 1,62 %. Niezależnie od stężenia czy dozowania saszetki, skuteczność wchłaniania AndroGelu jest na poziomie kilku, kilkunastu procent.

Wyjątkowo niski stopień wchłaniania oznacza konieczność zastosowania dużych dawek testosteronu. Niska wchłanialność powoduje też, że AndroGel nie jest faworytem sportowców, którzy pracują nad poprawą wydajności. Nie jest to regułą, bo Androgel może być stosowany do zwalczania naturalnego tłumienia testosteronu z powodu zażywania innych anabolików.

Prawdą jest jednak, że większość sportowców wyczynowych mając wybór, sięgnie po wstrzykiwany testosteron. AndroGel wykorzystuje się zazwyczaj w bezpośrednich planach HRT lub TRT.