Dianabol (Methandrostenolone)

Dianabol, mamy do czynienia z gigantem wśród anabolików.

Z pewnością jest to najpopularniejszy steryd doustny, jaki kiedykolwiek trafił na rynek i jeden z najbardziej znanych sterydów w ogóle. Dianabol można znaleźć jako roztwór do wstrzykiwań, ale to tabletki są formą w jakiej występuje najczęściej.

Dianabol / Methandrostenolone to steroid anaboliczno – androgenny, pochodna testosteronu. Jest hormonem z dodatkowym podwójnym wiązaniem w pozycji węgla, co łagodzi jego naturę androgenową. Ma też dodaną grupę metylową w pozycji 17 węgla, która pozwala na doustne podanie, oficjalnie klasyfikując Dianabol jako steroid C17-alfa alkilowany (dianabol iniekcyjny też jest alkilowany C17 – alfa).

W efekcie zmian w strukturze powstał steryd anaboliczny o wartości androgenicznej 40 – 60, o dużo niższym w porównaniu do testosteronu powinowactwie do receptora androgenowego. Jest to też wyjątkowo silny steryd anaboliczny. Pod względem działania Dianabol jest jednym z łatwiejszych do zrozumienia sterydów anabolicznych. Jego anaboliczne korzyści stanowią efekt zwiększenia syntezy białek, retencji azotu i glikogenolizy. Dzięki lepszej syntezie zwiększa się szybkość, z jaką komórki budują białka, budulec mięśni. Zatrzymanie azotu, jest o tyle ważne, że cała tkanka mięśniowa zawiera około 15 % azotu. Im więcej azotu, tym uzyskujemy większy efekt anaboliczny, jego niedobór prowadzi do stanu katabolicznego, a nawet zaniku mięśni.

Glikogenoliza (konwersja glikogenu i glukozy) w ulepszonej formule pozwala efektywniej wykorzystać węglowodany. Mechanizmy te są nieskomplikowane, ale są wystarczająco skuteczne, aby uczynić z Dianabolu nadzwyczaj potężny steryd anaboliczny. Dbol, bo tak często się go nazywa, nie jest sterydem podstawowym, czyli takim, którym budujemy cykl. Raczej dodajemy do dobrze zaplanowanego stosu. Dianabol / Methandrostenolone ma niezwykłą zdolność synergii w połączeniu z innymi sterydami anabolicznymi. Dobrze czuje się w zestawie takich środków jak Trenbolon, Masteron czy Equipoise.

Efekty po Dianabolu są szybkie i konkretne. 20 – sto kilogramowe wzmocnienie jest bardzo realnym scenariuszem. Podczas fazy użytkowania można oczekiwać też znacznego przyrostu siły. Dbol jest jednym z najlepszych stymulatorów wzrostu wśród sterydów wśród sterydów występujących na rynku. Skutki Dianabolu są cenione przez użytkowników, choć może nie jest to tak powszechne, jak kiedyś w kręgach ulepszeń sportowych. Szybki i wyraźny wzrost siły, który przekłada na większą moc i szybkość sprawia, że Dbol ciągle może być solidnym wzmacniaczem. Stosujący powinni także osiągnąć przy nim wyższy poziom regeneracji i wytrzymałości. Jeśli chodzi o przyrost masy, ważne, by pamiętać, że jest to w dużej mierze uzależnione od całkowitego spożycia kalorii. Jeśli chodzi o cykl cięcia, to zbyt często Dianabol nie pojawia się w takich planach. Niektórzy wykorzystają go na wczesnym etapie cyklu, aby utrzymać pełnię i zapewnić sobie ochronę tkanki beztłuszczowej.

Jednym z problemów jest retencja, można ją kontrolować i skupić się na zdolności tego steroidu do utrzymania wytrzymałości, ale trzeba przyznać, że są lepsze opcje.

Dianabol nie jest najbardziej niebezpiecznym anabolikiem wszech czasów, ale istnieje kilka potencjalnych problemów związanych z używaniem tego sterydu. Dorosły, zdrowy mężczyzna poradzi sobie z efektami ubocznymi, ale warto je znać, by wiedzieć jak im zapobiec lub usunąć. Skutki uboczne wywołują zwłaszcza estrogeny – często przy Dianabolu występuje ginekomastia (szczególnie przy dużych dawkach).

Do tego dochodzi znaczna retencja wody połączona z utratą definicji (przez podskórne: wodę i tłuszcz). Dbol przyczynia się do pojawienia typowo androgennych skutków takich jak: tłusta skóra, trądzik, nadmierne owłosienie, agresja. Istnieje też ryzyko łysienia, szczególnie u osób z takimi skłonnościami. Osoby podatne powinny raczej sięgnąć po łagodniejszy steryd typu – Nandrolon.

Jako umiarkowanie androgennym, Dianabol stosowany jest przeważnie przez mężczyzn. U kobiet może wywołać silne skutki uboczne, z kształtowaniem drugorzędnych cech męskich włącznie. Osoby szczególnie podatne na działanie estrogenów nie powinny rozpoczynać cyklu z Dianabolem, bez anty-estrogenu (Nolvadex, Proviron) albo inhibitora aromatazy (Arimidex, Aromasin, Femara).