Nebido (Undekanian testosteronu)

Nebido to niezwykle długi estr, którego bazą jest testosteron.

Ten sam hormon i ester występuje w anabolicznym steroidzie o nazwie Andriol (doustna kapsułka testosteronu). Nebido jest natomiast iniekcyjną formą testosteronu i gwarantuje znacznie dłuższy czas aktywności po podaniu. Ten stosunkowo nowy steryd anaboliczny na rynek w 2004 roku wprowadziła firma Schering AG.  Nebido postrzegany jest głównie jako środek do leczenia niskiego poziomu testosteronu, ale nadaje się też do zwiększania wydajności. Nie jest jednak tak popularny wśród sportowców z powodu bardzo powolnego działania.

Funkcje i cechy Nebido:

Nebido jest czystym hormonem testosteronu, który przyłączony został do bardzo dużego estru  undekanianu (Undecanoate testosteronu). Tak jak u wszystkich hormonów testosteronowych jego wskaźnik anaboliczny i androgeniczny jest równy 100. Jako estrogenowy steryd anaboliczny Nebido aromatyzuje w dość znacznym tempie. Jako związek testosteronowy ma też jeden z najdłuższych okresów półtrwania wynoszący około trzech miesięcy. Dla porównania, bardziej popularny cypionat Testosteronu czy Enanthat Testosteronu mają okres półtrwania nieco dłuższy niż tydzień, w tej sytuacji można zacząć rozumieć, jak powoli będzie działał ten preparat. Ze względu na bardzo powolne działanie, Nebido znajduje  zastosowanie w planach opartych na wydajności, które trwają szesnaście tygodni i dłużej. To z kolei oznacza, że będzie stanowił zły wybór dla większości sportowców wyczynowych. Jako steryd oparty na wydajności, Nebido cechuje duża wszechstronność. Użycie go zapewnia następujące cechy mocno związane z poprawą wydajności:

– zwiększona retencja azotu

– poprawa synteza białek

– większa produkcja IGF-1

– wzrost liczba krwinek czerwonych

– obniżone poziomy glukokortykoidów

Więcej informacji na ten temat dostarczy któryś z podstawowych profili testosteronu: cypionian, propionian testosteronu, Sustanon 250 i Omnadren.

Efekty Nebido:

Ze względu na działanie egzogennego testosteronu, ci, którzy cierpią z powodu niskiego poziomu tego hormonu, zauważą, że objawy znikają wkrótce po rozpoczęciu stosowania. Główne problemy związane z niskim testosteronem, które może zlikwidować Nebido, to:

– zaburzenia erekcji

– całkowita lub częściowa utrata libido

– utrata masy mięśniowej i siły (pomimo diety i ćwiczeń)

– niezdolność do utraty tkanki tłuszczowej

– problemy z pamięcią

– drażliwość

– osłabiony układ odpornościowy

– podwyższony cholesterol

– łysienie

– depresja

– brak energii

– problemy ze snem

Objawy niskiego testosteronu mogą być bardzo uciążliwe i znacznie obniżać ogólną jakość życia. Co prawda nie zagrażają one życiu, ale przedłużający się stan niskiego poziomu „teścia” może wywołać znacznie poważniejsze choroby takie jak: Alzheimer, cukrzycą, choroby serca, osteoporoza.

Skutki uboczne Nebido :

Działania niepożądane Nebido są możliwe, ale większość zdrowych i dorosłych mężczyzn jest w stanie im zapobiec. Pomaga fakt, że testosteron nie jest przecież substancją obcą i nową, która pojawia się w organizmie. Możliwe skutki uboczne Nebido:

1) Estrogeniczne: Ich pojawienie się wynika z interakcji hormonów testosteronu z enzymem aromatazy, co powoduje konwersję testosteronu do estrogenu. Niektórzy użytkownicy mogą  potrzebować wsparcia, ale dzięki terapeutycznym dawkom testosteronu będą w stanie przetrwać bez  antyestrogenów.

2) Androgeniczne: Utrata włosów u osób predysponowanych do łysienia typu męskiego, trądzik i owłosienie ciała, te działania niepożądane Nebido wysoce zależą od predyspozycji genetycznych i nie dotyczą na wszystkich mężczyzn.

3) Hepatotoksyczność: Nebido nie jest hepatotoksycznym sterydem anabolicznym.

4) Układ krążenia: W tym przypadku skutki uboczne mogą obejmować podwyższone ciśnienie krwi i negatywny wpływ na lipidy. Terapeutyczne dawki leku Nebido spowodują jedynie minimalne obniżenie cholesterolu HDL. Przy braku problemów zdrowotnych sytuacja powinna zostać pod kontrolą.

Administracja Nebido:

W kuracji związanej z niskim testosteronem, dawki standardowe Nebido wynoszą 1000 mg co 3 miesiące. Większość planów wymusza podanie drugiej dawki 1000 mg w 6 tygodni po pierwszym wstrzyknięciu, a następnie przejście do  standardowego 12 – tygodniowego protokołu.  Nebido jest wolno i długotrwale działającą formą testosteronu, pozwala przejść z zaledwie garstką zastrzyków rocznie i zobaczyć, jak znika niski poziom testosteron. Dla ustawienia wydajności, większość użytkowników będzie potrzebować około 1000 mg co 2 – 4 tygodnie.

Profil Nebido

Testosteron + ester undekanianu

Producent: Schering AG

Dawka skuteczna (mężczyźni): 1000 mg co 4 tygodnie

Dawka skuteczna (kobiety): nie zalecane

Okres półtrwania: 3 miesiące

Czas detekcji: do 6 miesięcy

Stosunek anaboliczno / androgenny: 100 : 100