Anadrol, przez sportowców nazywany często „A50”, opracowany został jako preparat pomagający ludziom z niedokrwistością.
Od tego czasu jego zastosowanie znacznie się rozszerzyło. Obecnie Anadrol funkcjonuje jako skuteczny środek do promowania przyrostu masy, siły i zwiększenia liczby krwinek czerwonych. Substancja aktywna – Oxymetholon wykazuje bardzo silne właściwości androgenne, którym towarzyszą ekstremalny „styl” anaboliczny. Duże przyrosty siły i mięśni możliwe są w bardzo krótkim czasie. Wzrost masy ciała na poziomie 5 – 7 kg osiągalny jest w ciągu 14 dni i nie jest to nic niezwykłego. Znaczna retencja wody wywołuje masywne rozmiary w rekordowym czasie. Komórki mięśniowe pobierają dużo wody, a w efekcie mięśnie przybierają gładki wygląd. Podobnie jak większość sterydów anaboliczno – androgenicznych (SAA), Anadrol ma swoje mocne i słabe strony.
Do negatywnych skutków jego zażywania można zaliczyć: hamowanie naturalnej produkcji hormonów przez organizm (testosteron itp.), niekorzystny wpływ na profil lipidów we krwi i zwiększoną retencję wody. Do tego dochodzi wysoce toksyczny wpływ na wątrobę. W rzeczywistości „A50” ma najgorszą opinię jeśli chodzi o hepatotoksyczność ze wszystkich sterydów. Budowa, działanie, badania Anadrol stanowi pochodną DHT, jest 17 – alfa – alkilowanym steroidem ze zmianą w pozycji 17 węgla (budowa charakterystyczna dla większość sterydów doustnych). Zmiana 17aa pozwala Anadrolowi pierwsze przejście przez wątrobę, ale nie niweluje dużego obciążenia tego organu.
Aby zminimalizować negatywne skutki, przyjmowanie Anadrolu powinno się ograniczyć do 4 tygodni (lub mniej). Skutki uboczne Efekty uboczne Anadrolu obejmują wzdęcia,bóle głowy, biegunki, bezsenność,podwyższone ciśnienie krwi,ogólne złe samopoczucie i mogą utrzymywać się przez cały czas stosowania. Ponieważ Anadrol 50 pochodzi z DHT, nie może on faktycznie przekształcić się w estrogen (poprzez enzym aromatazy. Nie jest też progestagenem czy związkiem o aktywności progestenicznej, tak więc wytworzone efekty uboczne estrogenowe mają dość tajemniczy charakter.
Przypuszcza się, że Anadrol może stymulować receptor estrogenu bez faktycznego przekształcania go w estrogen. Większość użytkowników Anadrolu może spodziewać się wystąpienia niekorzystnych (patologicznych) zmian we wskaźnikach wątrobowych już po około tygodniu stosowania. Wartości zazwyczaj wracają do normy po około dwóch miesiącach. Na cyklu koniecznie trzeba kontrolować wskaźniki wątrobowe i cholesterol (LDL/HDL). Oxymetholon łatwo konwertuje do estrogenów stąd ginekomastia, zatrzymywanie wody. Oprócz problemów natury estetycznej, retencja powoduje wysokie ciśnienie krwi, konieczne może okazać się sięgnięcie po leki, które je obniżą np. Catapresan (Klonidyna).
Kulturyści cierpiący z powodu trądziku, mogą zwalczyć problem lekiem na receptę – Accutane zawierający związek organizczny Izotretynoina (łac. isotretinoinum). Anadrol nie jest polecany kobietom ze względu na występująca w tym wypadku maskulinizację. Jest to też środek za silny dla kobiecego organizmu.