Masteron (propionian drostanolonu)

Drostanolone Propionate to anaboliczny androgenny steroid, który na rynek w latach 70 – tych ubiegłego wieku pod nazwą Masteron, wprowadziła firma Syntex. Terapeutycznie Masteron sprawdził się w walce z zaawansowanym i nieoperacyjnym rakiem piersi u kobiet po menopauzie. Środek ten jest nadal zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), ale obecnie rzadko stosuje się go w leczeniu nowotworu piersi. Dla kulturystów to ciągle jeden z najbardziej popularnych sterydów do cięcia. Masteron często uważany jest za niezbędnik podczas przygotowań do zawodów.
Właściwości i zalety:

Propionian drostanolonu stanowi pochodną DHT (dihydrotestosteronu). To nic innego jak hormon DHT, którego struktura została zmieniona przez dodanie grupy metylowej w pozycji 2.węgla. Modyfikacja ta chroni hormon przed rozpadem metabolicznym przez enzym dehydrogenazy zlokalizowany w mięśniu szkieletowym, a także znacząco podnosi anaboliczny charakter hormonu. Mała strukturalna zmiana wystarczyła do stworzenia Drostanolonu, a do tego jeszcze jest dodatek – krótki estr propionianowy dla kontrolowania czasu uwalniania hormonu. Masteron uchodzi za jeden z niewielu sterydów anabolicznych, które mają silne właściwości antyestrogenowe (pozwala uniknąć stosowania antyestrogenów w trakcie cyklu) i jest korzystne również w fazie cięcia ze względu na efekt „utwardzenia”. Masteron z podstawą w postaci DHT, jest pięć razy bardziej androgenny niż testosteron. Ta cecha promuje twardszy wygląd i może przyspieszać utratę tłuszczu (silne androgeny dobrze radzą sobie z lipolizą). Masteron nie jest znany z promowania przyrostów masy beztłuszczowej, ale może znacznie zwiększyć siłę (korzyść dla sportowca, któremu niekoniecznie zależy na „surowej masie”).
Efekty:

Działanie Masteron najbardziej uwidacznia się w czasie cyklu cięcia. Tyle, że aby efekty były naprawdę spektakularne, trzeba mieć szczupłą sylwetkę. Z tego powodu hormon pojawia się najczęściej pod koniec fazy przygotowań do zawodów, pomaga wówczas stracić ostatni gram tłuszczu. Działanie antyestrogenowe poprawia też ogólny wygląd. Użytkownik, która ma mniej niż 10 % tkanki tłuszczowej zauważy efekty (ostrzejszy, bardziej „wysuszony” wygląd), jeśli tłuszczu będzie więcej niż 10 %, efekty mogą nie być tak wyraźne. Jako silny androgen, Masteron daje korzyści sportowcowi, który chce większej siły. Przynosi też lekką poprawę odzysku i wytrzymałości mięśni bez niepożądanego przyrostu masy (przyrost masy podobny do Primobolan Depot). Włączenie Masteron do planu zbiorowego ze względu na działanie antyestrogenowe i możliwość utraty tłuszczu podczas okresów spiętrzenia poza sezonem, nie jest wystarczającym powodem, by używać steryd w tej fazie. Masteron, faktycznie ma właściwości antyestrogenowe, ale nie jest wystarczająco silny, by zwalczyć ten poziom aktywności estrogenowej.

Skutki uboczne:
Masteron jest dość przyjaznym sterydem anabolicznym. Efekty uboczne jego stosowania dla większości użytkowników będą do zaakceptowania. U kobiet, objawy wirylizacji mogą być silne, ale można je kontrolować za pomocą odpowiedniego planu. Masteron nie aromatyzuje i nie wykazuje żadnych właściwości progestagenowych, tak więc ginekomastia i retencja wody nie stanowią w jego przypadku problemu, podobnie wysokie ciśnienie krwi, które jest następstwem nadmiernego zatrzymywaniem wody. Niepożądane efekty użycia preparatu mogą obejmować działania o charakterze androgennym: trądzik, łysienie skóry głowy u osób z predyspozycjami i porost włosów na ciele. Wrażliwość osobnicza ma znaczenie, bo Masteron jest znany z nasilania procesu łysienia typu męskiego u mężczyzn na to wrażliwych, o wiele bardziej niż wiele sterydów anabolicznych. Masteron może też wpływać na poziom cholesterolu, podnosić „zły” cholesterol LDL i obniżać „dobry” cholesterol HDL z większym naciskiem na to drugie. Całkowity wpływ na cholesterol nie jest jednak tak silny, jak w przypadku wielu doustnych sterydów doustnych. Użycie preparatu może mieć nieznaczny negatywny wpływ na ciśnienie krwi, ale u większości osób ten problem nie powinien wystąpić. Masteron znacząco hamuje naturalną produkcję testosteronu, co sprawia, że egzogenna terapia testosteronem jest wskazana podczas stosowania tego steroidu (już dawka 100 – 200 mg na tydzień testosteronu wystarczy, by zwalczyć tłumienie i zapewnić niezbędny testosteron).
Masteron nie jest hepatotoksyczny i nie wykazuje szkodliwego wpływu na wątrobę.
Dawkowanie:

Dawka standardowa dla dorosłych mężczyzn zwykle wynosi 300 – 400 mg na tydzień. Zazwyczaj oznacza to wstrzyknięcia 100 mg co drugi dzień przez okres 6 – 8 tygodni. Można też podzielić swoją dawkę na codzienny plan iniekcji, ale stosowanie co drugi dzień powinien przy tym sterydzie wystarczyć. Przy wersji Drostanolone Enanthate, to tylko 1 – 2 zastrzyki na tydzień, ale taka forma preparatu jest dość rzadka.